Kontakt

Bezpieczny laptop służbowy z dynabook Mobile Zero Client

W tych trudnych czasach zmiana strategii mobilnej jest kluczowa dla zapewnienia jak największej liczbie pracowników bezpiecznej pracy zdalnej. Dynabook Mobile Zero Client zapewnia bezpieczeństwo zarządzania laptopami pracowników.

Praca zdalna szybko stała się fundamentem „nowej rzeczywistości” w środowiskach pracy. Z tego powodu przedsiębiorstwa, niezależnie od wielkości, w coraz większym stopniu polegają na działach IT, które pomagają pracującym zdalnie kolegom.

Używanie laptopa do pracy zdalnej może pomóc utrzymać wydajność pracowników poza biurem. Jednak z zarządzaniem takimi urządzeniami wiążą się również pewne wyzwania. Przede wszystkim – stworzone celowo lub przez nieuwagę – zagrożenia dla bezpieczeństwa.

 

Cienki klient czy klient zerowy?

W przeszłości menedżerowie IT odkryli, że jednym ze sposobów zarządzania wieloma urządzeniami mobilnymi jest przejście na rozwiązanie typu cienki klient, w którym laptop lub komputer stacjonarny jest zoptymalizowany do kierowania zasobami – takimi jak produktywny system operacyjny – z centralnego serwera (wirtualnego pulpitu), a nie z własnego dysku twardego. Takie połączenie jest możliwe dzięki zdalnemu łączeniu hosta systemu operacyjnego cienkiego klienta ze środowiskiem obliczeniowym zlokalizowanym w chmurze.

Takie rozwiązanie zapewnia większe bezpieczeństwo, niższe koszty, lepszą wydajność zarządzania IT oraz łatwą skalowalność. Jednak ma ono również swoje ograniczenia zarówno w zakresie rozmiaru urządzenia, jak i zapewnienia stałej ochrony informacji.

Lepszym rozwiązaniem w zarządzaniu urządzeniami do pracy zdalnej jest opcja zerowego klienta. Co do zasady oba rozwiązania mają podobną charakterystykę. Natomiast zerowy klient różni się tym, że system operacyjny nie jest na stałe zainstalowany na urządzeniu, ponieważ korzysta on z centralnego, specjalnie stworzonego serwera, który przechowuje system operacyjny i aplikacje.

Wszystkie funkcjonalności i dane są zarządzane w chmurze poprzez bezpieczny Virtual Desktop Infrastructure (VDI). Dysk twardy nie jest potrzebny, ponieważ żadne dane nie są przechowywane na laptopie zerowego klienta, co z kolei zmniejsza ryzyko ich kradzieży.

Jest jeszcze jedna rzecz, która przemawia na korzyść przechowywania wszystkich danych w chmurze. Dzięki zerowemu klientowi koszty zarządzania urządzeniami mobilnymi są niższe. Dotyczy to zarówno kosztów samego laptopa – ponieważ mniejsza liczba części oznacza większą wydajność i trwałość – jak i kosztów zarządzania zespołu IT – ponieważ wszystkie prace mogą być prowadzone z jednego miejsca. Zerowy klient jest nie tylko tańszym, szybszym i wydajniejszym rozwiązaniem; pochłania on również znacznie mniej energii niż standardowy komputer stacjonarny.

 

Dlaczego dynabook Zero Client?

Dzięki dynabook Mobile Zero Client  (DMZC) wydajność pracy zdalnej nie spada.

Dynabook ma trzydziestoletnie doświadczenie w produkcji laptopów, tworzeniu bezpiecznego firmware’u oraz projektowaniu sprzętu docenianego przez ekspertów. Jest to jeden z niewielu producentów laptopów, którzy tworzą i zachowują swoje własne oprogramowanie BIOS i UEFI (Unified Extensible Firmware Interface).

Oznacza to, że posiadamy odpowiednie doświadczenie i umiejętności do stworzenia udoskonalonego firmware’u dla klienta zerowego, zwiększając tym samym bezpieczeństwo i ograniczając zagrożenia dla służbowych laptopów.
 
W przeciwieństwie do cienkiego klienta DMZC nie zawiera lokalnie zainstalowanego systemu operacyjnego, a dane nie są w żaden sposób przechowywane na samym laptopie. Zarówno funkcjonalności, jak i dane są udostępniane użytkownikowi przez rozwiązanie VDI – obsługiwane przez Citrix i VMware – co eliminuje zagrożenie przechowywania złośliwego oprogramowania na urządzeniu.

Ponadto DMZC nie wymaga żmudnej i kosztownej konfiguracji. Ze względu na minimalistyczne zarządzanie dynabook Mobile Zero Client jest korzystnym rozwiązaniem z punktu widzenia kosztów utrzymania urządzenia mobilnego.

Wszystkie aktualizacje są centralnie przeprowadzane przez dział IT, dzięki czemu nawet najbardziej niedoświadczony użytkownik komputera będzie mógł bez żadnych obaw pracować z domu na swoim laptopie.

W przypadku uszkodzenia lub zgubienia komputera brak danych przechowywanych bezpośrednio na laptopie chroni Twoją firmę przed ich utratą. Dodatkowe uwierzytelnianie przy uruchamianiu pozwala zdalnie i w sposób natychmiastowy zamknąć zgubione lub skradzione urządzenia.

Co więcej DMZC pozwala przyjąć zasadę „ustaw i zapomnij”. Po skonfigurowaniu zespół IT odpowiada jedynie za dodawanie nowych urządzeń oraz rozłączanie już istniejących w przypadku ich kradzieży, uniemożliwiając tym samym dostęp osobom postronnym.

Odkryj dynabook Mobile Zero Client i ciesz się niskimi kosztami utrzymania, niskim stopniem awaryjności i maksymalnym spokojem. Po więcej szczegółów zapraszamy do kontaktu.

Contact

Urszula Rost
Marketing & Communications Specialist CEE
urszula.rost@sharp.eu

Social