Kontakt

Jak czujniki IOT oraz inteligentne budynki poprawią nasze samopoczucie podczas spotkań

Środowisko biurowe ma ogromny wpływ na produktywność. W ramach wielu badań podejmowano próby zidentyfikowania i zmierzenia znaczenia takich czynników jak temperatura, jakość powietrza i oświetlenie.

Raport firmy Sharp i dr. Nigela Oselanda bierze pod lupę ten obszar badań i sugeruje, że współpracę oraz ogólne dobre samopoczucie podczas spotkań również można powiązać z warunkami panującymi w pomieszczeniu, zaś czujniki IOT i inteligentne zarządzanie budynkiem staną się kluczowymi sposobami optymalizacji produktywności.

Dlaczego powinniśmy przejmować się temperaturą czy oświetleniem w miejscach spotkań?

Mówiąc krótko, inwestujemy w spotkania mnóstwo czasu i pieniędzy, więc powinny być zorganizowane właściwie. Na dyskusje przeznaczamy dużo kosztownej przestrzeni, a także spędzamy wiele godzin na uczestnictwie w nich. Sharp szacuje, że to aż 25 godzin miesięcznie na osobę w przypadku europejskich pracowników biurowych.

Wiele czynników wpływa na odpowiednie przygotowanie przestrzeni przeznaczonej do organizacji spotkań oraz produktywność korzystających z niej osób, jednak najważniejsze wśród nich są warunki środowiskowe, takie jak temperatura czy jakość powietrza. Pokaźny zbiór badań naukowych dowodzi znaczącego wpływu tych czynników na naszą wydajność w pracy.

W przeglądzie 75 badań Oseland & Burton porównali te, które wykazały bezpośredni wpływ różnych czynników środowiskowych, w tym temperatury, jakości powietrza, oświetlenia i tak dalej, na produktywność pracowników. Oszacowali, że przy odpowiedniej jakości powietrza, temperaturze i właściwym oświetleniu wzrośnie ona kolejno o 1,4%, 1,2% i 1,1%. W oparciu o teorię kosztu alternatywnego wyliczyli, że utrzymanie wymienionych warunków na optymalnym poziomie może zwiększyć wydajność pracownika o około 2,5%.  

 

Wykorzystanie monitora Sharp wspierającego współpracę w systemie Windows

Ekscytujące jest to, że teraz po raz pierwszy, dzięki opracowanemu przez firmę Sharp monitorowi wspierającemu współpracę w systemie możesz zacząć szybko i łatwo kontrolować środowisko podczas spotkań.

Monitor nie tylko jest wyposażony w szereg funkcji usprawniających współpracę, ale i jako pierwszy produkt tego typu posiada inteligentne czujniki monitorujące temperaturę i wilgotność, sprawdzające oświetlenie, mierzące jakość powietrza, a potencjalnie nawet liczące uczestników spotkania.

Monitor oraz platforma Sharp WorkSpace Intelligence przygotowują zbiór danych środowiskowych, których wcześniej nie dało się gromadzić, dzięki technicznie nieskomplikowanemu urządzeniu o przystępnej cenie.

To początek drogi to inteligentniejszego, wykorzystującego usługi w chmurze zarządzania budynkami bez potrzeby inwestowania w zmianę ich konstrukcji. Lepsze dopasowanie warunków środowiska nie tylko zwiększa produktywność, ale i ogranicza zużycie zasobów oraz pozwala zaoszczędzić pieniądze.

Ogromnym marnotrawstwem jest na przykład pozostawianie zapalonego światła oraz włączonej klimatyzacji w pomieszczeniach, które nie są używane, a także przegrzewanie ich lub niedogrzewanie, na co najczęściej narzekają użytkownicy. Jak dużo moglibyśmy zaoszczędzić, gdyby budynek „wiedział”, kiedy włączyć i wyłączyć oświetlenie lub kiedy schłodzić salę, by przygotować ją na spotkanie?

Budynek, w którym wszystkie systemy są zintegrowane i zoptymalizowane – tak zwany budynek wysokowydajny – według organizacji Institute for Market Transformation (2017) może pozwolić na obniżenie kosztów energii nawet o 40%. Jednak zastosowanie inteligentnej technologii i sztucznej inteligencji w dowolnej budowli również pozwala ograniczyć wydatki.

Monitor Sharp wspierający współpracę w systemie Windows oraz platforma Sharp WorkSpace Intelligence, wraz z takimi usługami w chmurze jak Microsoft Azure, stanowią punkt wyjścia do wdrożenia inteligentnych systemów. Na przykład gdy znasz temperaturę w sali konferencyjnej i możesz przesyłać dane do i z chmury, a także przekazać je systemowi grzewczo-chłodzącemu, by podjął działanie, masz możliwość stworzenia systemu dopasowującego się do sposobu eksploatacji przestrzeni spotkań.

Wierzymy, że to początek rewolucji w zakresie inteligentnych budynków.

Z ekscytacją czekamy, aż nasi klienci zautomatyzują środowiska spotkań, by stworzyć idealne warunki do rozwijania produktywności i polepszania samopoczucia użytkowników.

By pokazać, jak monitor Sharp wspierający współpracę w systemie Windows może pomóc ci odmienić miejsca spotkań, stworzyliśmy przewodnik "Tworzenie idealnego środowiska spotkań", który można pobrać bez opłat.

Kontakt

Marzena Szulc
PR & Communication Manager CEE
marzena.szulc@sharp.eu

Social