Kontakt

Historia—nasze 45-letnie doświadczenie

Sharp posiada długoletnie doświadczenie w produkcji technologii LED: od opracowywania komponentów do produkcji kompletnych opraw oświetleniowych.

Sharp korzysta ze swojego bogatego doświadczenia na każdym etapie produkcji LED, od wytwarzania pojedynczych komponentów po produkcję kompletnych opraw. Jako lider technologii LED Sharp unowocześnił wiele ponierskich produktów od czasu rozpoczęcia produkcji na dużą skalę w 1972 roku. W 2007 roku wprowadziliśmy na rynek naszą wielochipową diodę ZENIGATA LED - pierwsze takie rozwiązanie, które nadal wiedzie prym na rynku.

Sharp najpierw wprowadził oprawy oświetleniowe LED na rynek japoński w 2008 roku, a krótko po tym również na rynki USA i Europy, odpowiednio w 2012 i 2013 roku. Nasze nowoczesne oprawy LED oferują zaawansowane opcje techniczne dla oświetlenia w sektorach przemysłu i sprzedaży detalicznej. W ten sposób Sharp maksymalizuje wszystkie zalety technologii LED: bardzo długą trwałość, wysoką wydajność systemu, optymalną stylistykę oświetleniową i komfort wizualny, a także charakter przyjazny środowisku.

2013

Sharp Europe wprowadza na rynek oprawy oświetleniowe LED

2009

Sharp Japan wprowadza na rynek lampy LED

2009

Wprowadzenie na rynek telewizorów Aquos z pełną technologią LED

2008

Sharp Japan wprowadza na rynek oprawy oświetleniowe LED

2007

Technologia ZENIGATA (wielochipowe diody LED)

1994

Wprowadzenie na rynek najcieńszego chipa LED (0,6 mm)

1992

Wprowadzenie na rynek w pełni kolorowego urządzenia LED

1972

Produkcja LED na dużą skalę

1968

Rozpoczęcie pracy nad technologią LED

Zalety technologii LED

Wykorzystaj wszechstronne zalety oświetlenia LED! Technologia LED jest uważana za najważniejszy wynalazek w historii oświetlenia od czasu wynalezienia przez Edisona żarówki ponad 100 lat temu. Wysoka wydajność osiągnięta dzięki stałej poprawie sprawności systemu i czasu eksploatacji, uniwersalny wygląd i kolor, ekologiczne rozwiązania i liczne możliwości zastosowania - wszystko to sprawia, że oświetlenie LED to rozwiązanie na dziś i na przyszłość.

Kompaktowa konstrukcja diody LED

Istnieją wiele typów diód LED. Ale wszystkie produkty łączy jedno: kompaktowa konstrukcja. Układy LED o wysokości mniejszej niż 2 mm stwarzają zupełnie nowe możliwości projektowania opraw oświetleniowych, a tym samym projektowania systemów oświetleniowych. W jaki sposób tak mały element wytwarza światło? Struktura i działanie białej diody LED o wysokiej wydajności zostały wyjaśnione na podstawie technologii Chip-On-Board (COB) ZENIGATA firmy Sharp. Urządzenie COB LED składa się z matrycy układów LED połączonych szeregowo i równolegle. Aby zapewnić skuteczną kontrolę temperatury, układy instalowane są na ceramicznej płytce. Każdy układ zawiera zarówno warstwę domieszkowaną z przewodnikiem typu p, jak i typu n. Po włączeniu zasilania ujemnie naładowane elektrony migrują z warstwy n w kierunku warstwy p, podczas gdy dodatnio naładowane dziury elektronowe migrują w przeciwnym kierunku. Ponowne połączenie elektronów i dziur w obszarze aktywnym powoduje emisję „niebieskich” fotonów. Gdy niebieskie fotony przenikają przez warstwę fosforu, niektóre z nich zmieniają kolor na zielony, żółty lub czerwony. Światło białe jest efektem łączenia fotonów w całe widmo widzialne. W zależności od zastosowania światło może być ukierunkowane poprzez wtórną osłonę optyczną (np. odbłyśniki, dyfuzory lub soczewki).

Ekologiczność

Dzięki wysokiej wydajności energetycznej technologia LED oszczędza zasoby naturalne i w ten sposób znacząco przyczynia się do obniżenia emisji dwutlenku węgla. Do produkcji opraw LED nie używa się rtęci, a same oprawy nie emitują promieniowania UV ani podczerwonego. Ponadto oprawy LED przyciągają mniej owadów niż oprawy wykorzystujące inne technologie.

Optymalne możliwości projektowania systemów oświetleniowych

W porównaniu z innymi źródłami światła oprawy LED mają dużo więcej zalet przy projektowaniu oświetlenia. Mogą emitować białe i kolorowe światło, a skorelowana temperatura barwowa białych diod LED waha się od ciepłej bieli do bieli światła dziennego. Ciepłe białe światło może pomóc stworzyć, na przykład, relaksujący nastrój wieczorny, zaś biel światła dziennego zwiększa koncentrację, a jednocześnie zmniejsza zużycie energii.

Ponadto oprawy LED osiągają również wysoki współczynnik oddawania barw (Colour Rendering Index - CRI). Jest on korzystny między innymi dla naturalnego oddawania koloru powierzchni, skóry czy tkanin. Światło słoneczne obejmuje dokładność oddawania barw do 100%. Chipy LED firmy Sharp osiągają obecnie współczynnik CRI 93, czyli znacznie wyższy niż większość innych technologii oświetleniowych.

Kolejnymi zaletami diod LED jest ich zdolność do uzyskiwania bardzo wydajnego snopu światła oraz zapewnienie maksymalnego strumienia świetlnego natychmiast po włączeniu oświetlenia. Oprawy oświetleniowe LED wysokiej jakości gwarantują wysoki komfort wizualny.

Wysoka wydajność

Wysoka działalność produktów oświetleniowych LED firmy Sharp to wynik wysokiej wydajności systemu (lm/W), dużej trwałości, a zatem i niskich kosztów instalacji i utrzymania. Systemy sterowania oświetleniem oraz inteligentna integracja technologii oświetleniowych w przestrzeni zapowiadają dalsze możliwości obniżenia kosztów.

Duża trwałość

Oprawy oświetleniowe LED firmy Sharp mają żywotność ok. 50 tys. godzin. Daje to 6 lat ciągłej pracy lub 25 lat 8-godzinnej eksploatacji przez 250 dni w roku. Oprawy LED działają aż do 50 razy dłużej niż typowe żarówki. Tak długi okres użytkowania minimalizuje koszty utrzymania. Duża odporność opraw LED na wstrząsy pomaga wydłużyć okres ich użytkowania. Zdolność użytkowa konwencjonalnych lamp maleje wraz z częstym włączaniem i wyłączaniem. Natomiast oprawy LED są doskonałe do sterowania oświetleniem. Ich zdolność użytkowa pozostaje taka sama niezależnie od tego, jak często są włączane i wyłączane.

Wysoka wydajność energetyczna

W porównaniu z innymi źródłami światła technologia LED jest już bardzo wydajna energetycznie i ma duży potencjał dalszych ulepszeń wydajności oświetlenia (lm/W). Wystarczy porównać przetwarzanie energii przez lampy żarowe z przetwarzaniem opraw LED, a różnica stanie się jeszcze wyraźniejsza. Lampy żarowe przekształcają w światło jedynie 5% energii, natomiast oprawy LED - aż do 40%.

Amortyzacja z upływem lat

Stosunkowo wysokie koszty inwestycji w oprawy LED zwykle zwracają się podczas okresu ich eksploatacji.

Możliwość oszczędności

Zastąpienie konwencjonalnych opraw produktami LED, które wykorzystują inteligentne zarządzanie oświetleniem, może zmniejszyć ilość energii zużywanej do oświetlenia o 70%.
(www.licht.de, licht.wissen 17)

Zwiększanie wydajności energetycznej

Maksymalna oszczędność energii osiągana jest poprzez połączenie trzech czynników:

1. Energooszczędnych opraw LED 
2. Czujników ruchu, które umożliwiają ukierunkowane wykorzystanie oświetlenia 
3. Czujników jasności, które umożliwiają korzystanie z darmowego, naturalnego światła dziennego

Dokładne połączenie tych komponentów pozwala oszczędzić aż do 80% energii.

Energooszczędne oprawy LED

Technologia LED jest wyjątkowo wydajna w porównaniu z innymi źródłami oświetlenia i wciąż odznacza się możliwościami dalszego poprawiania wydajności oświetlenia (lm/W) w przyszłości. Oferta produktów Sharp jest nieustannie dostosowywana do najnowszych możliwości technicznych, by zapewnić maksymalną oszczędność energii. Całkowity potencjał oświetlenia LED jest wykorzystywany dzięki żywotnośći  50 tys. godzin.

Czujnik ruchu

Czujnik ruchu wykrywa ruch osoby lub obiektu w swoim otoczeniu. Wykorzystanie oświetlenia może więc zostać dostosowane do rzeczywistych potrzeb. W rezultacie światło jest włączane tylko wtedy, gdy jest potrzebne do zadań wymagających dobrego oświetlenia. W sektorze przemysłowym jest to szczególnie przydatne w magazynach, na drogach komunikacyjnych, w korytarzach i w oświetleniu zewnętrznym. Zasięg czujnika elastycznie dopasowuje się do lokalnej sytuacji.

Czujnik jnatężenia oświetlenia.

Zadaniem sztucznego oświetlenia jest zastępowanie naturalnego światła, gdy to ostatnie jest ograniczone lub niedostępne. Oświetlenie w pokoju zależy od pory roku, pory dnia i pogody. Z pomocą czujnika jnatężenia naturalne i sztuczne światło mogą być połączone dla optymalnego oświetlenia. Gdy światło dzienne jest wystarczające, światła są przyciemnione do minimalnego natężenia lub wyłączone. W zależności od warunków w budynku czujniki montowane są wewnątrz lub na zewnątrz.

Sterowanie

Warunki oświetleniowe mogą być dostosowywane przez włączanie, wyłączanie i przyciemnianie opraw. W przyciemnianych oprawach oświetleniowych Sharp zwykle używa stateczników z protokołem DALI. DALI (Digital Addressable Lighting Interface) to niezależny od producenta standard interfejsu dla elektronicznych stateczników z możliwością przyciemniania światła. Dzięki dwużyłowemu przewodowi urządzenia DALI mogą być obsługiwane indywidualnie lub wspólnie w elastycznych grupach. Przy użyciu protokołu DALI każdą oprawą oświetleniową można sterować w obrębie osobnego rozwiązania oświetleniowego. System na przykład jest obsługiwany przy pomocy dotykowego panelu LCD.

Zmniejszenie emisji CO2

Podczas działania oprawy oświetleniowe zużywają większą część CO2. Jeśli zużycie energii zostaje zmniejszone, emisja CO2 również się zmniejsza, a zatem osłabia się również wpływ Twojej działalności gospodarczej na środowisko. Nasze rozwiązania oświetleniowe pomogą Ci zoptymalizować całkowitą wydajność energetyczną budynku, a w ten sposób zwiększą również jego kwalifikacje do odznaczenia etykietą zielonego budynku. Mając sprawdzoną firmę przyjazną środowisku, zyskasz również znacznie na wizerunku.

Wspomaganie produktywności

Dobre oświetlenie może zwiększyć produktywność Twojej firmy. Jakość oświetlenia zależy od kilku czynników.

Optymalne natężenie światła

Natężenie światła ma duży wpływ na to, jak bezpiecznie, niezawodnie, szybko i łatwo można wykonywać zadania przy użyciu wzroku. Wyniki badań dowodzą, że większe natężenie światła poprawia wydajność pracy oraz zmniejsza liczbę wypadków przy pracy.

Minimalne natężenie oświetlenia podczas pracy jest określone w europejskiej normie DIN EN 12464-1. Minimalna wartość natężenia światła w miejscu pracy wyrażana w luksach określana jest na podstawie złożoności zadań. Wymogi wahają się między 50 a 2000 luksów w zależności od zawodu w danej gałęzi przemysłu. Natężenie 50 luksów potrzebne jest w zakładach produkcyjnych niewymagających pracy manualnej, 300 luksów w przypadku ogólnej pracy maszynowej oraz między 750 a 1500 luksów w przypadku wymagających czynności rzemieślniczych lub kontrolnych. Jednak wymagania oświetleniowe dla określonego zadania nie zawsze są takie same. Zależą na przykład od wieku pracownika czy pory dnia. Aby mieć wrażenie takiej samej jasności, 60-latek potrzebuje dwa razy silniejszego oświetlenia niż 20-latek. Takie wymagania mogą na przykład zostać spełnione dzięki indywidualnie przełączanemu oświetleniu. Pora dnia jest szczególnie istotna w przypadku pracowników nocnej zmiany. Zwiększając natężenie oświetlenia można zapobiec wytwarzaniu hormonu snu, melatoniny, a zatem również zmęczeniu. Natężeniem światła obecnie zalecanym dla pracowników zmiany nocnej jest 1000 luksów.

Redukcja olśnienia

Bezpośrednie i odbite olśnienia zmniejszają wydajność wzroku oraz pogarszają komfort wizualny. Bezpośrednie olśnienie może pochodzić ze światła naturalnego (wpadającego przez okno) lub sztucznego. Natomiast olśnienie odbite może być powodowane odbijaniem się światła od błyszczących powierzchni. Bezpośredni odblask ocenia się przy pomocy stopnia redukcji olśnienia UGR (Unified Glare Rating). Minimalne wartości dla redukcji olśnienia są określone w normach. Im niższa wartość, tym mniejsze olśnienie.

Przykłady górnych limitów UGR:

≤ 16     Rysunek techniczny
≤ 19     Czytanie, pisanie, sala lekcyjna, praca przy komputerze, inspekcja
≤ 22     Praca w przemyśle i handlu, na recepcji
≤ 25     Praca fizyczna, klatka schodowa
≤ 28     Korytarze

Dopasowanie oddawania barw

Wskaźnik oddawania barw CRI określa, do jakiego stopnia rozwiązanie oświetleniowe jest w stanie odtworzyć kolory przedmiotów dla ludzkiego oka w porównaniu ze światłem dziennym. Ra = 100 to najwyższa wartość. Dla większości zawodów w przemyśle określona jest wartość Ra > 80. Wyższa wartość Ra > 90 jest konieczna na przykład w przypadku pracowników przeprowadzających kontrolę kolorów.

Równomierny rozkład jasności światła

Wydajność wizualna i komfort wzroku zależą również od rozkładu jasności światła w pomieszczeniu, a zatem również od luminancji. Luminancję określa się na podstawie odbijania się światła od powierzchni oraz stopnia ich oświetlenia. Luminancję wyraża się w kandelach na jednostkę powierzchni (cd / m²). Dlatego na optymalny rozkład jasności światła wpływa nie tylko wybór i położenie opraw oświetleniowych, ale również materiały i kolory wykończenia wnętrza. Niskie poziomy luminancji i brak zróżnicowania natężenia oświetlenia wpływają na komfort wizualny, ponieważ tworzą nieatrakcyjny i mało inspirujący  nastrój. Nadmiernie zróżnicowanie luminancji światła może prowadzić do zmęczenia, ponieważ oko ciągle dostosowuje się do zmiennych warunków. Zbyt duże kontrasty mogą być spowodowane nadmiernie wysoką luminancją w niektórych przestrzeniach.

Odpowiednia temperatura barwowa

Temperatura barwowa oprawy oświetleniowej określa rzeczywistą barwę emitowanego światła. Wartości poniżej 3300 K odnoszą się do ciepłego białego światła, wartości 3300-5300 K do neutralnego białego światła, a wartości powyżej 5300 K do białego światła dziennego. Do zastosowań przemysłowych wykorzystuje się zazwyczaj neutralne białe światło o temperaturze ok. 4000 K.  Istnieje bezpośrednia zależność między wydajnością pracy i temperaturą barwową światła. Niższe wartości dają efekt rozluźnienia, natomiast wyższe efekt pobudzenia ludzkiego organizmu. Badania przeprowadzone przez Lighting Research Centre w Stanach Zjednoczonych, sponsorowane przez firmę Sharp, udowodniły istnienie tej współzależności. Przyjemne wizualnie otoczenie można stworzyć poprzez wybranie odpowiedniej temperatury barwowej i optymalnego rozsyłu światła oraz unikanie nadmiernych kontrastów.

W ten sposób optymalne oświetlenie może zwiększyć wydajność i komfort wizualny oraz stworzyć przyjemny nastrój w pomieszczeniu. Pracownicy mogą dzięki temu pracować ze zwiększoną uwagą, odczuwać odprężenie w miejscu pracy, zwiększyć wydajność swojej pracy, a w ten sposób podnieść także wydajność całej firmy.

Rozświetlony plac zabaw—Nasza pasja oświetleniowa

Doświadczaj z nami zalet oświetlenia! Światło jest jednym z najbardziej fascynujących człowieka fenomenów. Pozwala nam widzieć, reguluje naszą codzienność i wpływa na nasze nastroje, samopoczucie, wydajność oraz aktywność. Jednak wrażenia oświetleniowe nie są identyczne w różnych kulturach: zależą od położenia geograficznego i czynników socjologicznych. Co więcej światło jest ważne nie tylko dla istot ludzkich. W naturze światło to, obok dostępności wody, najważniejszy środowiskowy czynnik fotosyntezy. Dlatego światło daje podstawę wytwarzania tlenu. Dla firmy Sharp oświetlenie to pole do nieustannych eksperymentów. Dzięki poniższym historiom zrozumiesz i doświadczysz głębiej naszej pasji oświetleniowej:

Uprawa truskawek w Dubaju

Japońskie truskawki są popularne na Bliskim Wschodzie. Ale ponieważ te owoce łatwo się psują, ich zamorska dystrybucja zawsze jest trudna. Dlaczego by więc nie produkować ich w Dubaju? W 2013 roku firma Sharp przeprowadziła pierwsze testy laboratoryjne.

W laboratorium Sharp truskawki są uprawiane w szczelnym środowisku pod sztucznym oświetleniem. Środowisko wzrostu jest dokładnie kontrolowane przy pomocy technologii Sharp: opraw oświetleniowych LED, które umożliwiają sterowanie oświetleniem, technologii Sharp Plasmacluster, która pozwala zarządzać jakością powietrza, oraz czujnikom, które monitorują temperaturę i wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Dzięki temu Sharp gromadzi dane na temat technik uprawy truskawek, które później wykorzystuje, by osiągnąć stabilną produkcję wysokiej jakości owoców.

Jeśli możliwa jest uprawa wymagających gatunków truskawek, technologia mogłaby również zostać wykorzystana do uprawy innych owoców i warzyw.    

Światło i wydajność w szkołach

Sharp współpracuje ze swoim partnerem, Lighting Research Centre w USA. LRC to wiodące na świecie centrum badań nad oświetleniem. Program instytutu, "Światło i zdrowie" , dąży do lepszego zrozumienia tego, jak siatkówka przekształca sygnały świetlne w sygnały neutralne dla mózgu oraz jak wykorzystać oświetlenie do promocji zdrowia i dobrobytu ludzi cierpiących na zaburzenia cyklu snu i czuwania.

Jedne z badań ufundowanych przez Sharp Laboratories w Ameryce polegały na zdefiniowaniu optymalnych warunków oświetleniowych dla cierpiących na niedobór snu nastoletnich uczniów.

Wiadomo, że wzrost poziomu kortyzolu we krwi (CAR) utożsamiany jest z większą uważnością w sytuacjach stresowych i wymagających. Nasze badania jako pierwsze wykazały, że krótkofalowe niebieskie światło wspomaga CAR u nastolatków, hamuje wytwarzanie melatoniny oraz przesuwa fazy czasowe zegara biologicznego.

Włoskie koncepcje opraw oświetleniowych

Aby inspirować się do innowacji i zdobywać nowe pomysły, Sharp współpracuje ściśle z różnymi uniwersytetami. W 2013 wspólnie z POLI.design, Consorzio del Politecnico di Milano, zorganizowano konkurs na zaprojektowanie wewnętrznych opraw oświetleniowych.

Pierwsza nagroda studencka: LightUP Linda Brownman

Oprawa LightUP może być używana jako wszechstronny system oświetleniowy dla różnych środowisk domowych o dowolnej porze dnia lub nocy.

Źródło światła może być ręcznie dostosowane, by osiągnąć optymalne natężenie światła. Aktywowane są tylko diody LED umieszczone na zewnątrz obudowy, co pozwala na jednoczesne oszczędzanie energii.

Dzięki temu oprawa oświetleniowa może zostać dostosowana do rozmaitych sytuacji, np. obiadu, czytania czy roli lampki nocnej dla dzieci.

Druga nagroda studencka: Roberto Strano

Ten projekt łączy w sobie mit i naukę. Księżyc zawsze głęboko inspirował ludzi i jest symbolicznie przedstawiany w projektach wielu produktów. Ten produkt składa się z jednostki podstawowej, zawierającej źródło światła, oraz ruchomej płyki zamocowanej na teleskopowym uchwycie, który pozwala na jej poziome i pionowe obracanie. Każda jednostka wyposażona jest w moduł fotowoltaiczny, akumulatory oraz obszar magnetyczny. Dzięki takiemu połączeniu dwóch jednostek możliwe jest otrzymanie dwustronnej oprawy oświetleniowe lub przyczepienie każdej jednostki do dowolnej powierzchni metalowej.

Sterowanie dotykowe pozwala na zmienianie natężenia światła, efektów kolorystycznych oraz programów koloroterapii.

Pierwsza nagroda profesjonalna: Skylight Luminator - Francesco Murano, Luca Salas, Silvia Giuliano

Ten projekt obejmuje konstrukcję dużej kopuły, która może tworzyć konstelację promienistych świateł. Ta oprawa ma nie tylko emitować światło, ale i promować dobrobyt.

Projekt zawiera różne koncepcje należące do kultury oświetleniowej, zarówno architektoniczne, jak i stylistyczne. Poprzez system zarządzania zmieniający jasność, kolor i temperaturę barwową źródła światła oprawa oświetleniowa doskonale odnajduje się w określonym środowisku.    

Druga nagroda profesjonalna: Lucio - Federico Maria Elli, Marco Febbo, Stefano Filipuzzi, Andrea Fiorito

Lucio to mobilny system oświetleniowy LED, zaprojektowany z myślą o emocjonalnej interakcji z użytkownikiem. Mały robot został wyposażony w jednostkę LED produkcji Sharp oraz technologie mechaniczne i optoelektroniczne.

Dzięki wbudowanemu mikrofonowi Lucio rozpoznaje głos użytkownika. System optyczny robota pozwala na zlokalizowanie domownika i podążanie za nim przy jednoczesnym oświetlaniu mu drogi rozproszonym, wygodnym światłem.