Kontakt

Prognozy Sharp Europe dotyczące branży Digital Signage i interaktywnych monitorów w 2021 r.

Warszawa, 05.01.2021
Nikt nie mógł przewidzieć, że 2020 r. upłynie nam pod znakiem pandemii COVID-19, która miała bezpośredni wpływ również na strategię Sharp Visual Solutions. Birgit Jackson, dyrektor handlowa w Sharp Visual Solutions Europe, przedstawia prognozy i omawia trendy branży Digital Signage na rok 2021 oraz kolejne lata.

Prognozy, które opracowaliśmy dla branży Digital Display and Signage w całej Europie w 2020 roku, nie uwzględniały globalnej pandemii. Nie, że głównym celem i  trendem w tym roku będzie wspieranie ludzi, którzy "pracują z domu". 

Teraz już wiemy, że ten tryb zawodowego funkcjonowania będzie naszą codziennością także w 2021 r. oraz prawdopodobnie jeszcze dłużej. Nie tylko dlatego, że końca pandemii COVID-19 nadal nie widać, ale również dlatego, że wiele firm uświadomiło sobie, iż przeniesienie pracowników do domowego środowiska pracy jest możliwe i to bez poważnych zakłóceń działalności firmy.

Pomimo pojawiania się opinii, że przywrócenie normalnego funkcjonowania biur nigdy nie nastąpi, już teraz widać, że przedsiębiorstwom jednak zależy na obecności pracowników w siedzibie firmy. Przede wszystkim chodzi o sytuacje, w których osobisty kontakt i spotkania twarzą w twarz przynoszą realne korzyści, na przykład podczas warsztatów, indywidualnych rozmów z pracownikami lub w przypadku realizacji pewnych zadań. Komunikacja niewerbalna obejmująca mimikę twarzy i mowę ciała jest podczas wideokonferencji niestety ograniczona. Właśnie dlatego w wielu sytuacjach obecności w biurze nie można niczym zastąpić.

Biura od lat korzystają z monitorów w celu udostępniania informacji, ale w tym roku potrzebowaliśmy ich jeszcze więcej do wyświetlania informacji dotyczących zachowania, zasad higieny i liczby osób. Są one doskonałym narzędziem komunikacji, które zapewnia treściom dobrą widoczność.

Masowe przejście na tryb pracy z domu zmusza firmy do spojrzenia na kwestie bezpieczeństwa w zupełnie nowy sposób. Jesteśmy przekonani, że mamy do czynienia z nowym trendem w branży Visual Solutions. Firmy obecnie poszukują pakietów wsparcia IT, które umożliwią pracownikom współpracę i udostępnianie informacji w środowisku mniej bezpiecznym niż biurowe. Należy dążyć do osiągnięcia tego celu w możliwie najmniej inwazyjny sposób, umożliwiając pracownikom bezproblemowe i produktywne wykonywanie zadań.


Przyszłe przestrzenie pracy

Niedawno przeprowadzone przez nas badania dotyczące wpływu pandemii COVID-19 na miejsca pracy wskazują zarówno pozytywne, jak i negatywne aspekty obecnej sytuacji.

Jedna z wyraźnych pozytywnych zmian związana jest z samym podejściem do pracy zdalnej i spotkań prowadzonych na odległość. Przed pandemią COVID-19, spotkania odbywały się zazwyczaj w biurze, większość uczestników była obecna na miejscu, a najwyżej jedna lub dwie łączyły się z pozostałymi za pomocą urządzeń do wideokonferencji. Często zdarzało się, że osoby biorące udział w spotkaniu zdalnym, były postrzegane bardziej jak postronni obserwatorzy niż kluczowi uczestnicy spotkania. W tym roku się to zmieniło. Od kiedy większość spotkań odbywa się na odległość, wszyscy uważani są za ich pełnoprawnych i aktywnych uczestników. Dzięki technologii, wszyscy użytkownicy mają podobne wrażenia z udziału w spotkaniu, niezależnie od tego, gdzie fizycznie się znajdują.

Jako dostawcy sprzętu biurowego i monitorów do sal konferencyjnych poświęcamy mnóstwo uwagi opracowywaniu rozwiązań technologicznych, które mogą pomóc pracownikom nie tylko zwiększyć produktywność, ale także czuć się bardziej komfortowo i bezpiecznie w swoim środowisku pracy.

Właśnie dlatego stworzyliśmy monitor do współpracy w systemie Windows. Wbudowane w niego czujniki umożliwiają zdefiniowanie optymalnych warunków w przestrzeni spotkań. Ta technologia doskonale sprawdziła się już w tym roku, umożliwiając tym firmom, których pracownicy zaczęli powracać do biura, stworzenie wygodnej, zdrowej i przede wszystkim bezpiecznej przestrzeni.

Interaktywne monitory to jeden z podstawowych produktów branży rozwiązań wizualnych, ale musimy zastanowić się nad samą naturą ekranów dotykowych. Czy użytkownicy chętnie ich dotykają? A może konieczne będzie wyposażenie ich w specjalną powłokę antybakteryjną? Od pewnego czasu jesteśmy aktywnie zaangażowani w opracowywanie takiego rozwiązania.

Nowym trendem jest technologia gestów, umożliwiająca użytkownikom interakcję z ekranem bez potrzeby dotykania go, co może przełożyć się na większy komfort użytkowania monitorów. Jest to kolejna technologia, nad którą obecnie pracujemy.

Chociaż jest jeszcze za wcześnie, by wieszczyć koniec pracy w biurze, należy spodziewać się, że w przyszłości miejsca pracy będą wyglądały zupełnie inaczej niż dotychczas. Znacznie większy nacisk zostanie położony na tworzenie przestrzeni do współpracy i spotkań, prawdopodobnie kosztem tradycyjnej organizacji biur.


Rozmiar i rozdzielczość ekranu

Stałym trendem w branży monitorów jest zwiększanie wymiarów panelu i rozdzielczości ekranu. To naturalna ewolucja technologii wyświetlania, ponieważ użytkownicy końcowi oczekują monitorów wyświetlających treści w sposób możliwie jak najbardziej realistyczny, czyli takich, które de facto jak najmniej przypominają ekrany. Wyższa rozdzielczość umożliwia wyświetlanie najdrobniejszych szczegółów w sposób bardzo wyrazisty.

Wychodząc naprzeciw potrzebom rynku high-end, zamierzamy wprowadzić na rynek 120-calowy wyświetlacz z oszałamiającą rozdzielczością 8K. Jesteśmy liderem w tej branży, nie tylko pod względem rozmiarów panelu, ale także jakości obrazu i niezrównanych wrażeń wizualnych. Oferowane przez nas rozwiązania idealnie sprawdzają się w najbardziej prestiżowych środowiskach.

Integracja z urządzeniami mobilnymi to kolejny trwały trend w branży, którego rozwój będziemy obserwować nie tylko w 2021 r. Użytkownicy końcowi oczekują możliwości łączenia się z monitorem i wchodzenia z nim w interakcje za pośrednictwem telefonu komórkowego. Przesyłanie treści bezpośrednio ze smartfonu na cyfrowy monitor stało się już powszechnie dostępną opcją, przy czym coraz częściej korzystamy z możliwości uzyskania dostępu do treści pochodzących z chmury za pomocą telefonu komórkowego i wyświetlania ich na monitorze.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak Sharp Europe uczestniczy w kształtowaniu przestrzeni pracy przyszłości dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań wizualnych, skontaktuj się z nami.

Kontakt

Urszula Rost
Marketing & Communications Specialist CEE
urszula.rost@sharp.eu

Media społecznościowe