Kontakt

Sharp definiuje ponownie 8K - co należy wiedzieć na ten temat

Jednocześnie z wprowadzeniem na rynek kamery wideo Sharp 8C-B60A 8K Professional Camcorder oraz telewizorów i monitorów serii AQUOS 8K, kompatybilnych z rozdzielczością 8K, Sharp definiuje nową erę jakości obrazu. Poniżej opisujemy, w jaki sposób tego dokonuje.

Sharp ma wizję zmiany świata dzięki rozdzielczości 8K, która przekształca naszą zdolność do rejestracji rzeczywistości. Ta rewolucyjna technologia została zaprojektowana do obrazów w rozdzielczości ultra-high-definition, które mogą przedstawiać obrazy o wiernych kolorach w rozdzielczości 16 razy większej niż rozdzielczość Full HD. Jest to coś, czego aktualnie dostępne urządzenia o rozdzielczości 4K  nie mogą wyrazić. Być może najlepszym sposobem opisania obrazu 8K jest fakt, że powiela on obraz jako „rzeczywistość ostateczną” uchwytującą najdrobniejsze szczegóły, których nie można nawet dostrzec gołym okiem.

Można pomyśleć, że urządzenia o rozdzielczości 8K to po prostu kolejne towary kosumpcyjne o wysokiej rozdzielczości. Jednak to nie wszystko. O ile przekaz telewizyjny jest jednym z oczywistych zastosowań rozdzielczości 8K (japoński nadawca krajowy NHK przygotowuje się do wprowadzenia transmisji w rozdzielczości 8K w czasie, gdy będą nadawane transmisje z igrzysk olimpijskich w Tokio) rozdzielczość 8K będzie mieć bardzo istotny wpływ na inne aspekty naszego życia, począwszy od prowadzenia firmy i wykorzystania systemów Digital Signage, a skończywszy na bardziej wyspecjalizowanych obszarach życia ulegającego ciągłym zmianom w naszych inteligentnych miastach. Sharp jest w trakcie opracowywania ekosystemu 8K,  który będzie obsługiwać nowe firmy bazujące na tej technologii.

Chętnie porozmawiamy z naszymi partnerami na temat zastosowań rozdzielczości 8K w firmach, na przykład dla celów monitorowania i nadzoru oraz kontrolowania tłumu lub medycyny zdalnej oraz łączenia rejestracji obrazów w rozdzielczości 8K z technologią dronów, które zrewolucjonizują zadania takie jak utrzymanie i konserwacja budynków.

Tworzenie tego ekosystemu rozpoczyna się od opracowania dwóch kluczowych produktów: profesjonalnej kamery cyfrowej oraz wyświetlacza/monitora o rozdzielczości 8K.  Z dumą zaprezentowaliśmy wspomniane urządzenia razem partnerom Sharp na naszej wystawie w styczniu oraz na naszym stoisku na wystawie Integrated Systems Europe (ISE), która odbyła się w lutym tego roku. Więcej informacji na temat tych dwóch produktów znajduje się poniżej.

Profesjonalna kamera wideo Sharp 8C-B60A 8K (60p)

Profesjonalna kamera wideo Sharp 8C-B60A 8K (60p) jest pierwszą na świecie kamerą tego rodzaju, która łączy w sobie funkcjonalność filmowania oraz nagrywania z funkcjonalnością odtwarzania oraz wyjściem umożliwiającym strumieniową transmisję wideo w rozdzielczości 8K niezależnie od lokalizacji.

Oprócz możliwości kręcenia filmów w wysokiej rozdzielczości 8K (60p), profesjonalna kamera wideo umożliwia jej łatwą obsługę podczas filmowania i nagrywania, dzięki czemu operator kamery ma mniej pracy w procesie edycji po nagrywaniu. Wysokiej jakości kodek umożliwiający przetwarzanie dźwięku i obrazu z dużą prędkością o tolerancji najwyższej generacji umożliwia szybszą edycję pozwalającą na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy w procesie postprodukcji.

Aby to osiągnąć, moduł rejestracji obrazu w kamerze 8C-B60A wykorzystuje duży czujnik o przekątnej 33 mm i o matrycy równoważnej z CMOS oraz o rozdzielczości 33 mln pikseli.

Kamera Sharp 8C-B60A może nagrywać w trybie ciągłym nawet przez 40 minut, wykorzystując wbudowany dysk SSD 2 TB, podczas gdy kompresja w maksymalnym stopniu wykorzystuje możliwości metody kodowania, która obciąża w minimalny sposób procesor, umożliwiając sprawną edycję obrazów w rozdzielczości 8K (60p).

Dla tych, którzy nie tylko chcą filmować lecz także jednocześnie dokonywać strumieniowej transmisji obrazu, kamera Sharp 8C-B60A oferuje wyjście obrazu o rozdzielczości 8K w czasie rzeczywistym , dzięki czemu kamera ta jest idealna do rejestracji oraz udostępniania materiału nagranego na żywo.

Telewizory, monitory i wyświetlacze serii AQUOS kompatybilne z rozdzielczością 8K

Dla tych, którzy chcieliby doświadczyć oglądania najlepszego obrazu, nabycie jednego z najnowszej generacji inteligentnych telewizorów i wyświetlaczy jest koniecznością. W 2018 r. Sharp planuje wprowadzić na rynki europejskie serię AQUOS telewizorów, monitorów i wyświetlaczy kompatybilnych z rozdzielczością 8K. Seria ta stanowi centrum ekosystemu 8K.

Urządzenie Sharp AQUOS 8K (LC-70X500) jest zbudowane na bazie ekranu o przekątnej 70 cali, który zapewnia prawdziwą rozdzielczość 8K. Nowa technologia podświetlania krawędziowego LED zapewnia ściemnianie i rozjaśnianie różnych części obrazu, osiąganie ciemniejszego lub jaśniejszego efektu w zależności od wyświetlanych obrazów.

Wyświetlacz ma efektowny wygląd dzięki ramie, podstawie oraz dolnej belce wykonanej ze szczotkowanego i wypolerowanego do połysku aluminium lotniczego. Zestaw SoundBar zawiera trzy zestawy głośników zawierające dwie grupy głośników niskotonowych oraz cztery głośniki o bardzo dużej mocy ze zoptymalizowanym dźwiękiem z tylnych tub basowych.

Bez żadnych dodatkowych systemów nagłośnieniowych wyświetlacz może funkcjonować jako kino domowe dzięki funkcji Sound Surround, Yamaha Audio Engine oraz technologii DTS 2.0.

Urządzenie jest standardowo kompatybilne zarówno z systemem Dolby Vision HDR oraz z BDA-HDR, dzięki którym wyświetlane kolory są jaśniejsze i żywsze, natomiast automatycznie sterowanie umożliwia dostosowanie jasności i kontrastu w przypadku każdego ujęcia, dzięki czemu wyświetlacz zapewnia jak najlepszą jakość obrazu. Oprócz tego urządzenie ma doskonały współczynnik kontrastu oraz szeroką gamę kolorów dzięki technice fluorescencyjnego obrazowania molekularnego. Dzięki tym właściwościom zakup tego urządzenia to trafny wybór zapewniający długotrwałe korzyści.

Więcej informacji na temat pozycji, jaką profesjonalna kamera wideo Sharp 8C-B60A 8K oraz wyświetlacz Sharp serii AQUOS 8K zajmuje w szerszym ekosystemie Sharp 8K można uzyskać oglądając poniższy film:

Media społecznościowe