Kontakt

Czym jest HDMI 2.1 w monitorze Sharp 8M-B80AX1E 8K?

Wprowadzenie na rynek monitora Sharp 8M-B80AX1E, naszego monitora 8K drugiej generacji, wiąże się z szeregiem innowacji, w szczególności z funkcją HDMI 2.1. Czym jest ten nowy standard i dlaczego odgrywa tak ważną rolę w odtwarzaniu nagrań o wyjątkowo wysokiej jakości?

HDMI (High Definition Multimedia Interface) w praktyce było złączem wideo dla wszystkich monitorów cyfrowych od jego wprowadzenia w 2013 roku. Domowy telewizor, narzędzie cyfrowej prezentacji treści w sklepach detalicznych czy wielkoformatowy monitor w sali konferencyjnej – wszystkie te urządzenia korzystają z wszechobecnego standardu, znanego tak dobrze jak złącze USB w komputerach i smartfonach.

Poznaj monitor Sharp 8M-B80AX1E 8K Monitor

Czasy się zmieniają. Wraz z ulepszaniem jakości filmów z Full-HD do 4K, a następnie do 8K, obecnie używany standard HDMI przestał spełniać wymagania rynkowe. W rezultacie opracowano format HDMI 2.1. Po raz pierwszy zatwierdzono go w roku 2017. Odgrywa ważną rolę w rozwoju strategii środowiska 8K i został wykorzystany w modelu Sharp 8M-B80AX1E – 80-calowym monitorze 8K drugiej generacji.

 

Czym jest HDMI 2.1 i jak wspiera odtwarzanie treści? 

Standard HDMI 2.1 opracowano przede wszystkim po to, by obsługiwał wyższą rozdzielczość nagrań i większą częstotliwość odświeżania, w tym 8K i 60 Hz oraz 4K i 120 Hz. Jest też kompatybilny z dynamicznymi formatami HDR, a szerokość pasma zwiększono do 48 Gb/s. Format pozwala odtwarzać pliki wideo o maksymalnej rozdzielczości 10K, które są wymagane na wyższych poziomach innowacji w komercyjnym sektorze audiowizualnym, w sektorze przemysłowym i medycznym, a także w wyspecjalizowanych zastosowaniach.

Monitor Sharp 8M-B80AX1E 8K ma na przykład rozdzielczość 7680 x 4320 pikseli przy współczynniku proporcji 16:9 – to czterokrotnie więcej niż standardowy monitor 4K oraz 16 razy więcej niż w przypadku monitora Full-HD. Przy tak wielu dodatkowych pikselach do przesyłania informacji ze źródła na monitor potrzebne jest szersze pasmo. Dlatego jedną z kluczowych funkcji HDMI 2.1 jest obsługa pasma o szerokości nawet 48 Gb/s (gigabitów na sekundę).

Z perspektywy użytkownika końcowego rozszerzone pasmo ogranicza liczbę kabli potrzebnych do podłączenia monitora do urządzenia źródłowego. Nowy, ultraszybki kabel HDMI może zostać użyty do wyświetlania wszystkich treści na monitorze, również nieskompresowanych nagrań 8K z funkcją HDR.

Kabel powoduje również wyjątkowo niewielkie zakłócenia elektromagnetyczne oraz obsługuje wcześniejsze wersje standardu HDMI i może być używany z istniejącymi urządzeniami korzystającymi z tego formatu.

By jeszcze bardziej zachwycić jakością obrazu, funkcja Dynamic HDR („High Dynamic Range”) monitoruje głębię, szczegółowość, jasność, kontrast i szersze palety barw treści wideo, by monitory mogły dostosowywać jakość obrazu w oparciu o informacje dostarczane klatka po klatce lub scena po scenie. Dzięki temu użytkownik zawsze ogląda najlepszą możliwą wersję wyświetlanych treści.

HDMI 2.1 wyprzedza potrzeby użytkownika i pozwala udostępniać oraz wyświetlać dynamiczne treści wideo i audio na najnowocześniejszych monitorach i ekranach 8K. Model Sharp 8M-B80AX1E to 80-calowy monitor obsługujący przetwarzanie obrazu 8K.

Jest częścią naszego rozrastającego się środowiska 8K: oferty innowacyjnych produktów, zaprojektowanych, by dalej usprawniać możliwości wydajnych transmisji i mediów.

By dowiedzieć się więcej o monitorze Sharp 8M-B80AX1E i elementach środowiska 8K, skontaktuj się z nami.

Kontakt

Marzena Szulc
PR & Communication Manager CEE
marzena.szulc@sharp.eu

Social