Kontakt

Dlaczego urządzenia Sharp MX-6070N i MX-5070N są tak ekologiczne, jak to tylko możliwe

UK, 29.03.2017

Stworzenie biurowego urządzenia wielofunkcyjnego, którego może używać każdy, które obsługuje szeroki zakres funkcji i zwiększa wydajność, nie jest łatwym zadaniem. Opracowanie go w taki sposób, by było przyjazne środowisku, jest jeszcze trudniejsze. Zobaczmy, jak firmie Sharp udało się to osiągnąć.

Sharp dokłada starań, by produkować urządzenia praktyczne i innowacyjne. Niezwykle ważne w naszej firmie jest również poszanowanie środowiska naturalnego: Sharp jako pierwszy producent zdobył oznakowanie EU Ecolabel za swój telewizor. Dzięki energooszczędnemu charakterowi prawie wszystkie urządzenia wielofunkcyjne Sharp są odznaczone etykietą Energy Star.

W ostatnim wywiadzie z pracownikami filii Sharp Office Solutions w Japonii pokazaliśmy, jak Sharp realizuje ekologiczne przesłanie „Going Green Everywhere” oraz dlaczego modele MX-6070N/5070N to dokładnie te urządzenia wielofunkcyjne, których potrzebuje twoje biuro.

Od lewej do prawej: Yuhichiroh Takesue, Kazushi Yamaneki, Takeshi Okuda, Takahiro Kawakami, Hiroki Kanemitsu, Kousuke Namisaki, Osamu Wada

Oto siedem przydatnych funkcji opisanych w wywiadzie:

1. Czujnik ruchu

Gdy nie korzystasz z urządzenia wielofunkcyjnego, przełącza się ono w tryb uśpienia, by nie pobierać energii. Kiedy następnym razem do niego podejdziesz, wbudowany czujnik ruchu wykryje twoją obecność i wybudzi urządzenie, by było natychmiast gotowe do użytku.

„Czujnik wykrywa zbliżającego się użytkownika, a urządzenie wybudza się z trybu uśpienia. Dzięki temu skraca się czas oczekiwania na rozpoczęcie pracy” – tłumaczy Yuichiro Takesue (planowanie produkcji).

2. Skrócony czas nagrzewania przed skanowaniem…

Przed kopiowaniem i skanowaniem urządzenie wielofunkcyjne potrzebuje czasu: moduły używane do tych operacji muszą nagrzać się do określonej temperatury, by działać prawidłowo. Teraz ten czas jest znacznie krótszy.

„Funkcja skanowania jest teraz dostępna już po zaledwie jednej sekundzie” – mówi Kazushi Yamaneki (rozwój oprogramowania).

3. ...i kopiowaniem

Naszym celem było skrócenie czasu nagrzewania przed kopiowaniem o połowę. Udało nam się. Inżynierowie Sharp wspólnym wysiłkiem na nowo zaprojektowali moduły urządzeń, by usprawnić mechanizm drukowania.

W nowym procesie nagrzewany pas (nazywany pasem utrwalania) wywiera nacisk na papier pokryty tonerem, co wtapia toner w kartkę.

„By umożliwić szybkie nagrzewanie pasa, opracowaliśmy specjalny system utrwalania” – wyjaśnia Kosuke Namisaki (technologia utrwalania kopii).

Nowo opracowany, szybko nagrzewający się system utrwalania wykorzystuje wałek wykonany z materiału, dzięki któremu jego ścianki mogą być o 80% cieńsze, co zwiększa jego wydajność w przewodzeniu ciepła.

Osamu Wada (opracowanie tonera) mówi: „Udało nam się skrócić czas nagrzewania o połowę: z 30 do 15 sekund. Zanim umieścisz oryginał w urządzeniu wielofunkcyjnym i wskażesz liczbę kopii, maszyna będzie już nagrzana”.

4. Ulepszony toner

W ramach skracania czasu nagrzewania Sharp opracował toner, który topi się w niższej temperaturze. Jednak taki produkt może nie sprawdzić się w różnych miejscach na świecie, w których panuje odmienny klimat – na przykład w regionach tropikalnych.

By stworzyć uniwersalne rozwiązanie, opracowaliśmy toner termoodporny, który topi się tylko wtedy, gdy jest to potrzebne.

5. Pojemnik z tonerem podlegająca recyklingowi

Jak często wyrzucasz stare, puste pojemniki po tonerze do śmietnika? Prawdopodobnie częściej, niż powinieneś. Pojemniki Sharp można zbierać i poddać recyklingowi.

Często jednak zdarza się, że wyrzucane pojemniki wciąż mają w sobie toner – czasami nawet ponad połowę pojemności…

6. Automatycznie wysuwana kaseta

Wyobraź sobie, że w połowie drukowania kończy się toner. Wielu użytkowników się tego obawia. Zamiast czekać, aż pojemnik zostanie całkowicie opróżniony, wyciągają stary toner, wkładają nowy i kontynuują drukowanie. Nie sprzyja to oszczędności tonera i pieniędzy.

„Sharp rozwiązał ten problem: pojemniki w naszych nowych urządzeniach wielofunkcyjnych są automatycznie wysuwane, gdy skończy się toner – nie wcześniej” –informuje Takeshi Okuda (opracowanie pojemnika z tonerem).

7. Hałas! Jaki hałas?

Pamiętasz, kiedy ostatnio używałeś drukarki? Pewnie słyszałeś głośne buczenie arkuszy pobieranych z podajnika, przeciąganych przez wałki i wysuwanych na tacę wyjściową po zadrukowaniu. Ten odgłos może przeszkadzać pracownikom biura.

„Dźwięki o częstotliwości w przedziale 2000 do 4000 Hz są drażniące dla człowieka. Urządzenia wielofunkcyjne posiadają części ruchome, dlatego emitują wiele odgłosów. Testowaliśmy wysokie dźwięki wyróżniające się na tle innych oraz współpracowaliśmy z pracownikami w wielu różnych filiach Sharp. Dzięki temu udało nam się ściszyć dźwięki wydawane przez urządzenia o 43%” – opowiada Hiroki Kanemitsu (technologia obniżenia poziomu hałasu).

Oprócz tego różne mechaniczne części urządzeń wielofunkcyjnych uruchamiane są w różnych momentach, dzięki czemu „dźwięki ich pracy nie nakładają się na siebie i są mniej uciążliwe dla otoczenia”, jak mówi Takahiro Kawakami (obwody sterujące czujników ruchu).

Jak widzisz, projektowanie konstrukcji przydatnych dla biura i jednocześnie przyjaznych otoczeniu jest możliwe. By dowiedzieć się, o czym jeszcze opowiedzieli nam pracownicy japońskiej filii Sharp Office Solutions, przeczytaj pełny wywiad „Going Green Everywhere”.

 

www.sharp-world.com/corporate/eco/sgp/interview/vol14/index.html

Kontakt

ANNA KOZAK
PR Manager CEE
Anna.Kozak@sharp.eu

Social