Historical compass
Historical compass

Historia Sharp

Fascynująca historia innowacji technologicznych i kreatywnego podejścia firmy Sharp

Historia Sharp

Wszystko jest w nazwie.

Firma Sharp narodziła się z wizji innowacji służących poprawie komfortu użytkowania technologii. Jej założycielem był Tokuji Hayakawa, wynalazca pierwszego na świecie ołówka mechanicznego, Ever-Sharp. Wynalazek ten, od którego pochodzi nazwa firmy, był pierwszym z długiej serii nowatorskich produktów marki Sharp.

Zakładając firmę Sharp w 1912 roku, Hayakawa dał początek innowacjom, które miały zmienić życie ludzi i firm na całym świecie dzięki technologii i produktom tworzonym w duchu uczciwości i kreatywności, na której opiera się kultura Sharp. 

1912

W kwietniu 1912 r., po ukończeniu praktyk zawodowych w zakładzie metaloplastyki, założyciel firmy Sharp, Tokuji Hayakawa, projektuje zatrzaskową klamrę Tokubijo i zdobywa swój pierwszy patent. Zakłada warsztat ślusarski, który jest zalążkiem przyszłej firmy Sharp.

Sharp belt buckle

1915

Hayakawa opracowuje w swoim zakładzie mechaniczny ołówek Ever-Sharp. To właśnie od Ever-Sharp weźmie swoją nazwę firma, którą znamy dzisiaj jako Sharp.

Mechanical Pencil

1925

Hayakawa przeprowadza się do Osaki. W 1920 roku prasa ogłasza, że od 1925 roku w Japonii zacznie funkcjonować radio. Hayakawa nie może przepuścić takiej okazji. W kwietniu 1925 jego zespół kończy prace nad radiem z detektorem kryształkowym. Pojawia się ono w sprzedaży pod marką Sharp w czerwcu. Tym produktem Hayakawa wchodzi do branży elektronicznej.

 

Sharp crystal radio

1959

Hayakawa rozpoczyna badania nad technologią półprzewodnikową i ogniwami słonecznymi, które przekształcają energię słoneczną w energię elektryczną. Uznaje, że technologia ta sprawdzi się doskonale na obszarach górskich i morskich, gdzie dostęp do energii elektrycznej jest ograniczony.

Do 1976 roku prace zespołu nad ogniwami fotowoltaicznymi dają początek innowacjom w przemyśle kosmicznym.

Solar cell

1960

W latach 60. ubiegłego wieku, w epoce urządzeń gospodarstwa domowego, następuje boom w zakresie badań i rozwoju oraz produkcji elektroniki do kuchni, łazienek i pomieszczeń użytkowych na całym świecie. Firma zaczyna rozwijać kuchenki mikrofalowe w 1960 roku, wprowadzając do masowej produkcji model R-10 o mocy 1 kW, zaledwie dwa lata później. 

Japan's first micro-wave oven

1970

1 stycznia 1970 roku Hayakawa Electric Co. Ltd (założona w maju 1935 r.) odradza się jako Sharp Corporation. Hayakawa chce, aby nazwa firmy odzwierciedlała nacisk na badania nad elektroniką i innowacje, m.in. w obszarze półprzewodników.

 

Sharp logo

1972

Sharp wykorzystuje technologię elektronicznego kalkulatora do opracowywania produktów dla biznesu, m.in. nowych kas fiskalnych i terminali płatniczych. Obejmują one systemy fakturowania i inne funkcje rejestracji danych, z których korzystają działy sprzedaży wielu firm, m.in. Coca-Coli.

POS system

1972

W styczniu Sharp wprowadza na rynek swoją pierwszą w historii kopiarkę, SF-201, a następnie dwa kolejne modele, które trafiają do masowej produkcji w tym samym roku. To ogromny krok naprzód dla firmy Sharp. Od tego czasu produkcja systemów do obróbki dokumentów nieustannie rośnie, przekraczając pod koniec 2009 r. 15 mln sztuk.

First ever copier

1973

W czerwcu 1973 roku firma Sharp wprowadza na rynek pierwszy na świecie kieszonkowy kalkulator elektroniczny COS z wyświetlaczem LCD, EL-805 Liquid Crystal Compet. Dzięki wyświetlaczowi LCD kalkulator zasilany tylko jedną baterią AA jest lżejszy, ma tylko 20 mm grubości i imponującą, 100-godzinną żywotność baterii.

LCD Calculator

1991

Zaledwie sześć lat po wyprodukowaniu prototypu i zakrojonych na szeroką skalę pracach nad technologią wyświetlaczy ciekłokrystalicznych (LCD), firma Sharp wprowadza na rynek pierwsze telewizory montowane na ścianie: to seria 9E-H z 8,6-calowym kolorowym ekranem TFT LCD, największym dostępnym w tym czasie.

wall mounted LCD tv

2000

Sharp opracowuje Plasmacluster, innowacyjną technologię jonowego oczyszczania powietrza. W trakcie badań naukowych zespół odkrywa, że w procesie wyładowań plazmowych można generować jony zapewniające skuteczniejsze oczyszczanie powietrza. Doprowadza to do stworzenia generatora jonów Plasmacluster.

Air purifier

2005

W sierpniu 2005 roku Sharp wprowadza na rynek 65-calowy LC-65GEI, ugruntowując swoją pozycję lidera na rynku płaskich ekranów LCD. Nowa linia obejmuje urządzenia o różnych rozmiarach ekranu, jakość Full HD i ekologiczny design.

 

Sharp 65 inch tv

2005

Firma Sharp wprowadza na rynek kolorową drukarkę wielofunkcyjną MX-2700FG. W związku z postępującą modernizacją przedsiębiorstw i przedkładaniem przez biura druku kolorowego nad monochromatyczny, cyfrowa drukarka wielofunkcyjna zapewnia lepsze możliwości drukowania w kolorze, doskonałą jakość obrazu, rozwiązania biznesowe oraz dostęp do danych dotyczących wpływu na środowisko i bezpieczeństwa informacji.

Sharp's MX-3200FG

2005

Ściany najwyższego budynku (122 m) w Manchesterze (CIS Tower) zostają obłożone 7 244 panelami fotowoltaicznymi (80 W, 391 kW). Powstaje największa elektrownia na obiekcie komercyjnym w Europie.

Manchester's CIS Tower

2011

Firma Sharp wprowadza na rynek pierwszą tablicę interaktywną z ekranem dotykowym, która może wyświetlać nieruchome lub ruchome obrazy, a także ekrany komputerów o zdumiewająco wysokiej rozdzielczości. Oprogramowanie aplikacji zapewnia łatwą obsługę dotykową, umożliwiając użytkownikom pisanie notatek bezpośrednio na ekranie za pomocą rysika lub palca, powiększanie i pomniejszanie oraz przewracanie stron.  

Interactive Whiteboard

2018

Utrzymując swój status lidera, w maju 2018 r. firma Sharp wprowadza na rynek pierwszy 70-calowy, profesjonalny monitor 8K, LV-70X500E. W 2021 r. firma Sharp tworzy największy na świecie wyświetlacz 8K, 120-calowy 8K UV²A LCD. Dzięki monitorom odtwarzającym obrazy w rozdzielczości wyższej niż ta, którą może uchwycić ludzkie oko, firma Sharp z dumą zmienia sposób, w jaki widzowie mogą oglądać świat. 

Sharp 8K display

2019

Sharp wprowadza na rynek monitor do współpracy w systemie Windows, który wykorzystuje sztuczną inteligencję, IoT i narzędzia zwiększające produktywność, aby stworzyć bardziej produktywne i oparte na współpracy środowisko; to idealne narzędzie dla dynamicznej pracy w trybie hybrydowym. Zapewnienie firmom niezawodnych narzędzi do bezpośredniej komunikacji i współpracy okazało się szczególnie istotne podczas pandemii w latach 2020-2021.

Windows Collaboration Display

2021

Sharp tworzy nowy europejski dział usług IT, aby zapewnić firmom w całej Europie pomoc i wsparcie techniczne, usługi cyberbezpieczeństwa i konserwacji.

Sharp IT Services logo

2022

Firma Sharp obchodzi 50-lecie swojej działalności w branży poligraficznej. To właśnie w styczniu 1972 roku wprowadziła na rynek pierwszą kopiarkę.

Sharp 50th Anniversary logo

2022

15. września 2022 roku Sharp obchodzi 110 rocznicę rozpoczęcia działalności.

Kolejny imponujący moment w  trwającej 110 lat historii światowej innowacyjności i transformacji.

Sharp 110th Anniversary logo