People working in an office
Simon Hero 2560 x 800px

Drukarki i drukarki wielofunkcyjne

Są to ważne narzędzia, niezbędne do skutecznego wykonywania zadań i zwiększające produktywność firm działających w każdej branży.

Sharp 50th Anniversary logo

50. rocznica Sharp

Sharp świętuje 50 lat w branży urządzeń biurowych.

Dowiedz się więcej

Co potrafią drukarki wielofunkcyjne ?

Chociaż wiele urządzeń wielofunkcyjnych łączy funkcje drukarki i kopiarki, jedna nie zastępuje drugiej. Może się to wydawać oczywiste, ale zadaniem drukarki jest drukowanie, natomiast  kopiarki – wykonywanie kopii dokumentu.

Nowoczesne drukarki wielofunkcyjne potrafią znacznie więcej niż tylko drukować i wykonywać kopie. Faksują, skanują i udostępniają informacje, np. skanując do wiadomości e-mail. Można także dodać dodatkowe funkcje wykańczania do urządzenia wielofunkcyjnego, np. dziurkowanie, zszywanie i tworzenie broszur.

Od pikseli do papieru

Poszukując idealnej drukarki lub drukarki wielofunkcyjnej, należy rozważyć kilka kwestii. Potrzebujesz dostępu do druku w kolorze, czy wystarczy czarno-biały? Chcesz drukować tylko w formacie A4, czy jednak urządzenie A3 może okazać się przydatne?

Jest też kwestia szybkości. W przypadku małych zespołów drukarka nabiurkowa lub wielofunkcyjna powinna być wystarczająco szybka, aby sprawnie uzyskać papierowy dokument, ale w biurach, w których dużo się drukuje, najlepszą opcją może być coś w rodzaju drukarki wysokonakładowej.

Small workgroup meeting with printed documents on the desk and office workers at desks in the background

Czy drukarki potrzebują oprogramowania do zarządzania dokumentami i drukowaniem?

Aby mieć pewność, że drukarka wielofunkcyjna jest używana prawidłowo i wydajnie, skorzystaj z oprogramowania do zarządzania dokumentami i drukowaniem. Dzięki temu dostęp do  drukarki  będą mieli tylko ci członkowie zespołu, którzy naprawdę go potrzebują. Można, na przykład, umożliwić niektórym działom dostęp do drukowania w kolorze lub drukowania dwustronnego, jednocześnie uniemożliwiając go innym, niepotrzebującym tych funkcji. Najlepsze oprogramowanie do zarządzania umożliwia również dodanie do drukarki funkcji uwierzytelniania użytkownika, zapewniając bezpieczeństwo poufnych danych i ograniczając marnotrawstwo papieru.
 
Można również w ten sposób usprawnić zarządzanie dokumentami, zapewnić bezpieczne przechowywanie dokumentów oraz wiele innych rzeczy, dzięki w pełni zoptymalizowanym przepływom pracy. 

Office workers working at desk and an informal meeting

Czy urządzenia typu „kombajn” lub urządzenia wielofunkcyjne wymagają zabezpieczeń?

Tak. Może wydaje ci się, że drukarki nie potrzebują zabezpieczeń, ale to nieprawda. Zawierają te same komponenty, co laptop, w związku z czym również mogą być przedmiotem ataku hakerów.

Najlepsze urządzenia posiadają zabezpieczenia zaprojektowane w celu ochrony poufnych danych. Zwróć uwagę na:

  • Samonaprawiające się oprogramowanie układowe, które tworzy kopię zapasową ustawień i pomaga w przywracaniu sprawności w przypadku ataku
  • Białą listę, która monitoruje próby dostępu i zapewnia dostęp tylko do aplikacji i oprogramowania układowego zamieszczonego na zatwierdzonych białych listach
  • Szyfrowanie S/MIME, które zapobiega przechwytywaniu danych podczas transmisji e-mail
Man-pressing-lock-icon-on screen