Tablice interaktywne

Czym są tablice interaktywne?

Zwykle używane w szkołach i na spotkaniach biznesowych  tradycyjne tablice interaktywne to rozwiązanie do prezentacji, używane wraz z projektorami i wycierane na sucho.

Chociaż w niektórych miejscach nadal się ich używa, coraz więcej osób odchodzi od nieporęcznych, tradycyjnych projektorów i tablic na rzecz bardziej inteligentnych, interaktywnych monitorów.

Wraz z rozwojem technologii, pojawiły się monitory interaktywne z ekranem dotykowym i bardziej innowacyjne rozwiązania, dzięki którym żywotność projektora wydłużyła się. Jednak w ostatnich latach, dzięki przenośnym interaktywnym monitorom umożliwiającym komunikację na wielką skalę i współpracę w czasie rzeczywistym w biurach i salach lekcyjnych na całym świecie, koniec tradycyjnych tablic wydaje się przesądzony.

 

Interactive whiteboard in classroom-projector-Audio Visual-Lifestyle

Tablice a interaktywny monitor

Z korzystaniem z tablic interaktywnych wiążą się pewne niedogodności dla użytkowników;

  • Jasność – Jakość obrazu jest uzależniona od światła, kontrastu, czystości i rodzaju powierzchni – czy kiedykolwiek musiałeś siedzieć w zaciemnionej sali wykładowej lub konferencyjnej, bo w przeciwnym razie wyświetlane na ekranie treści byłyby niewyraźne?  
  • Czyszczenie — Wymagają nieustannego czyszczenia, a kurz i zużycie części mechanicznych sprawiają, że taki zestaw będzie służyć krócej niż interaktywny ekran.
  • Koszt – Na pierwszy rzut oka może wydawać się miejszy, ale wymiana lamp i drogich części w tradycyjnym zestawie tablica plus projektor oznacza wysokie koszty bieżące. Biorąc pod uwagę, że jedna lampa kosztuje ponad tysiąc złotych, koszty korzystania z nich są znaczne.
  • Użyteczność — Chociaż pisaki do tablic interaktywnych są dość proste w użyciu, wymagają regularnej kalibracji przez użytkownika — nauczyciele często wskazują na to jako szczególny problem podczas korzystania z tablic. Kolejnym problemem jest cień blokujący widok, gdy użytkownik stoi przed projektorem. Chociaż inteligentne tablice interaktywne są lepsze niż zwykłe tablice ścierane na sucho, obecnie sprawiają wrażenie przestarzałych.

Chociaż z korzystaniem z technologii zawsze wiąże się ryzyko awarii, eliminacja niepotrzebnych procesów ma kluczowe znaczenie dla wygody użytkownika.

Interactive whiteboard in older students classroom-projector-Audio Visual-Lifestyle

Korzyści z zastosowania monitorów interaktywnych

Interaktywne monitory: 

  • są łatwe w czyszczeniu – żadne części mechaniczne nie są odsłonięte; wystarczy dbać o to, by na ekranie nie było smug i by był on suchy.
  • technologia LED — nie trzeba wymieniać lamp, co znacznie obniża koszty, przy czym jasność się nie zmniejsza. Biorąc pod uwagę 50 tys. godzin życia  monitorów Digital Signage  z LED, ich wyższość nad kosztownymi lampami jest oczywista.
  • większa widoczność — radykalnie poprawiona jasność i ostrość, a przy tym 178-stopniowy kąt widzenia oznaczają, że każda osoba w pomieszczeniu widzi ekran bez względu na to, gdzie siedzi. Dzięki technologii LED nie ma potrzeby zasłaniania żaluzji i pracy w zaciemnionym pomieszczeniu, tak jak w przypadku większości tablic interaktywnych. 
  • wciągające i atrakcyjne — uczniowie i widzowie są znacznie bardziej zaangażowani i aktywni, przebywając w jasnych pomieszczeniach, przy dobrej widoczności treści na ekranie i kiedy mogą współpracować przy prezentacji lub na spotkaniu w czasie rzeczywistym. Angażując uczestników dzięki technologii i zaawansowanemu sprzętowi AV ze specjalnym oprogramowaniem i akcesoriami AV oraz narzędziami edukacyjnymi, te nowoczesne rozwiązania sprawiają, że nauka jest przyjemniejsza i bardziej wydajna, a uczestnicy są w stanie skoncentrować się podczas pracy przez dłuższy czas. 
Science lesson with students-Audiovisual-Product