homeowner in front of solar powered home
homeowner in front of solar powered home

Moduły fotowoltaiczne dla domów mieszkalnych

Wytwarzaj własną, czystą energię i redukuj koszty.

Dlaczego energia słoneczna jest najlepsza?

Wykorzystywanie fotowoltaicznej energii słonecznej jest pod wieloma względami korzystniejsze w porównaniu z innymi źródłami energii. Łączy ona bowiem korzyści społeczne, środowiskowe i ekonomiczne, określane również jako potrójna linia przewodnia zrównoważonego rozwoju. Biorąc pod uwagę połączenie tych trzech perspektyw, nie ma wątpliwości, że rozwiązania fotowoltaiczne będą miały coraz większy udział w procesach generowania energii.

couple dancing at sunset

Dowiedz się więcej o potrójnych korzyściach z związanych z korzystaniem z energii słonecznej

1.  Korzyści finansowe/gospodarcze       

W wymiarze osobistym produkcja własnej energii zwiększa Twoją niezależność od energii z sieci elektrycznej i czyni Cię odpornym na częste podwyżki cen. Natomiast koszt instalacji modułów fotowoltaicznych w ostatnich dwudziestu latach spadł o aż 96% i trend ten – chociaż spowalnia – dalej się utrzymuje. To wszystko sprawia, że system energii słonecznej dostarcza najtańszej energii na świecie.

2.  Korzyści dla środowiska 

Jak można oczekiwać, instalacje fotowoltaiczne są jednym z najbardziej przyjaznych środowisku źródeł energii. Korzyści dla środowiska zwiększają się wraz z coraz wyższą wydajnością ogniw PV. W zależności od regionu, zwrot kosztów może nastąpić już po roku. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że moduły firmy Sharp zaprojektowane są na 30 lat działania.

3. Korzyści dla społeczeństwa

Wykorzystywanie energii słonecznej tworzy nowe miejsca pracy (np. dla instalatorów) wszędzie tam, gdzie istnieje zapotrzebowanie na instalacje fotowoltaiczne. Żadne inne źródło energii w bardziej istotny sposób nie przyczynia się tworzenia nowych miejscu pracy, a co za tym idzie do wspierania rozwoju społeczno-gospodarczego. Na poziomie makroekonomicznym energia słoneczna pozwala poszczególnym krajom uzyskać większą niezależność, ponieważ słońce świeci wszędzie, dlatego udział energii importowanej może się zmniejszyć.

Man in red t-shirt counts to three with his fingers

Magazynuj energię i korzystaj z niej w ciągu dnia i w nocy

Moduły fotowoltaiczne produkują energię elektryczną tylko wtedy, gdy świeci słońce. Szczególnie w gospodarstwach domowych zużycie energii elektrycznej i szczytowy czas jej produkcji przez system fotowoltaiczny nie pokrywają się, ponieważ szczyt produkcji przypada na południe, a szczyt zużycia na godziny poranne i wieczorne. Rozwiązaniem jest magazynowanie energii słonecznej lub baterie słoneczne. Systemy dla gospodarstw domowych wyposażone w zapasowe baterie znacznie zwiększają niezależność od sieci elektrycznej. Nasi instalatorzy mogą przygotować kompletny zestaw dla Twojego domu. 


✓  niskie rachunki za prąd – duże oszczędności

✓  niezależność od sieci energetycznej

✓ energia odnawialna

Wykorzystanie energii słonecznej

Zamień słońce w prąd

Tylko w godzinę ziemia może zaabsorbować więcej energii ze słońca niż nasze społeczeństwa zużywają w ciągu roku. Spraw, by słońce było Twoim nowym dostawcą energii. To efekt fotowoltaiczny umożliwia wytwarzanie energii elektrycznej ze światła słonecznego. Każdy moduł fotowoltaiczny składa się z wielu ogniw, które wykonane są z krzemu, materiału półprzewodzącego. Ogniwa krzemowe absorbują światło słoneczne, a elektrony zostają wprawione w ruch, tworząc prąd elektryczny. Prąd stały jest przechwytywany przez cienkie metalowe przewody na powierzchni ogniwa zwane palcami, a następnie opuszcza ogniwo przez grubsze metalowe przewody zwane szynami zbiorczymi /szynoprzewodami (busbarami). Następnie w inwerterze solarnym prąd stały jest przekształcany w prąd naprzemienny. Prąd ten może być wykorzystany bezpośrednio lub przechowywany w baterii.

Moduły PV są dostępne w różnych rozmiarach. Zwykle te składające się ze 120 ogniw typu half-cell stosowane są w mniejszych instalacjach dachowych, na przykład w gospodarstwach domowych. Większe moduły złożone ze 144 ogniw typu half-cell używane są w przypadku większych instalacji, na przykład elektrowni fotowoltaicznych.

five Half-cell PV panels arranged