Woman stood in front on solar panels
Woman stood in front on solar panels

Dowiedz się więcej o modułach fotowoltaicznych

Co musisz wiedzieć o modułach i technologii fotowoltaicznej?

Które moduły fotowoltaiczne są najlepsze?

Wybór odpowiedniego modułu fotowoltaicznego do Twojego domu, budynku komercyjnego/przemysłowego lub elektrowni słonecznej może być prawdziwym wyzwaniem.

Im więcej dowiesz się na ten temat, tym łatwiej będzie CI podjąć decyzję. Zapoznaj się z informacji na temat modułów fotowoltaicznych, które prezentujemy poniżej.

Jak działają moduły fotowoltaiczne?

Moduły fotowoltaiczne składają się z ośmiu głównych elementów; są to:

1. Rama aluminiowa
2. Szyba ze szkła hartowanego
3. Folia laminująca (1)
4. Ogniwa fotowoltaiczne
5. Folia laminująca (2)
6. Podkład
7. Skrzynka/i przełączeniowa/-e

Ogniwa fotowoltaiczne przekształcają światło słoneczne w energię elektryczną. Energia słoneczna przenoszona jest przez cienką, metalową siatkę na ogniwach fotowoltaicznych do szerszych metalowych szyn zbiorczych, które gromadzą energię i przenoszą ją do skrzynek przyłączeniowych w tylnej części modułu. Panel fotowoltaiczny połączony jest z innymi modułami fotowoltaicznymi za pośrednictwem skrzynki przyłączeniowej; całość tworzy ciąg. Instalacja fotowoltaiczna składa się zwykle z kilku ciągów.

Solar PV panels components

Czym kierować się przy wyborze modułów fotowoltaicznych?

Podejmując decyzję o zakupie modułów fotowoltaicznych, należy uwzględnić następujące kryteria:

✓ Wiarygodność marki
Aby zagwarantować sobie bezpieczną inwestycję, wybierz dobrze znaną i cieszącą się zaufaniem (Tier 1) markę fotowoltaiczną, która od wielu lat odnosi sukcesy.

✓ Moc i wydajność modułu fotowoltaicznego
Wydajność modułu fotowoltaicznego jest podana w WP (moc szczytowa lub moc w watach), a wydajność w procentach. Im wyższe wartości, tym lepiej, ale należy również wziąć pod uwagę koszty na WP.

✓  Gwarancja na produkt
Gwarancja na produkt to gwarancja na materiał i wykonanie produktu, która obejmuje moduły fotowoltaiczne, w których wykryto wady produkcyjne.

✓ Gwarancja mocy wyjściowej
Dzięki gwarancji wydajności, masz pewność, że moduły fotowoltaiczne będą działać na danym poziomie wydajności przez określony okres (np. przez 25 lat).

✓ Certyfikaty modułów fotowoltaicznych
Moduły fotowoltaiczne są zwykle testowane w ekstremalnych warunkach (np. pod kątem ich odporności na amoniak, mgłę solną, piasek i na efekt PID) i posiadają odpowiednie certyfikaty.

Solar pv panels check list criteria

Jaka jest wydajność modułu fotowoltaicznego?

Wydajność ogniwa fotowoltaicznego oznacza odsetek energii dostarczanej w postaci światła słonecznego, którą ogniwo fotowoltaiczne może przekształcić w energię elektryczną.

W ciągu ostatnich 10 lat wydajność przeciętnych komercyjnych paneli krzemowych wzrosła z około 15% do 20% i więcej. Oznacza to, że moduł fotowoltaiczny o wydajności 20% i powierzchni 1 m2 obecnie wytwarza 200 kWh rocznie w standardowych warunkach testowania.  

Standardowe warunki testowania odnoszą się do średniej wartości promieniowania słonecznego. Rzeczywista moc zależy w dużej mierze od lokalizacji geograficznej modułu fotowoltaicznego. Im wyżej jest słońce i im mniej chmur, tym większa wydajność.

Wydajność modułu jest podana na karcie katalogowej modułu fotowoltaicznego.

Jakie są najbardziej wydajne moduły fotowoltaiczne na świecie? Wielozłączowe moduły o wysokim stężeniu osiągają obecnie wydajność do 38,9% (do 47,1% na poziomie ogniw). Technologia ta jest nadal zbyt kosztowna, by stosować ją w projektach komercyjnych, ale wykorzystuje się ją już m.in. na satelitach.

Solar pv panel efficiency