Monokrystaliczne moduły fotowoltaiczne

Moduły mono- i polikrystaliczne

Zarówno monokrystaliczne (mono), jak i polikrystaliczne (poli) moduły fotowoltaiczne pełnią w systemie tę samą funkcję: wychwytują światło słoneczne i przekształcają je na energię elektryczną. Ogniwa w obu rodzajach modułów są wykonane z krzemu, który jest materiałem półprzewodnikowym. Podstawowa różnica pomiędzy tymi dwiema technologiami polega na różnych procesach produkcji płytek krzemowych.

Różnice wizualne:
Moduły polikrystaliczne mają niebieski odcień, natomiast monokrystaliczne są czarne (chociaż w zależności od kąta padania światła można zaobserwować na nich niebieskawe refleksy). Kolejną różnicą wizualną będącą wynikiem procesu produkcyjnego jest to, że pojedyncze ogniwa nie zawsze są prostokątami. Nie mają brzegów, bo wycina się je z okrągłego pręta. Niektóre ogniwa monokrystaliczne są jednak idealnie prostokątnie. Egzemplarze na zdjęciu są inne, ponieważ moduły polikrystaliczne składają się z całkowitych ogniw, a moduły monokrystaliczne z ogniw typu half-cell.

Proces polikrystaliczny:
Moduły polikrystaliczne są wytwarzane w procesie topienia surowego krzemu, który wlewa się do kwadratowej formy. Powstająca w tym procesie odlewania struktura krzemu nie jest idealna, a we wlewkach powstaje wiele pojedynczych kryształów krzemu. Właściwości kryształów krzemu nadają modułom polikrystalicznym niebieski kolor i niejednolity wygląd.

Mono half-cell panel and  full cell poly PV panel

Produkcja monokrystalicznych ogniw PERC

Proces monokrystaliczny:
Monokrystaliczne wlewki są formowane z czystego rafinowanego krzemu w procesie ciągnienia. Kryształowy pręt zanurza się w stopionym krzemie i obraca nim, stopniowo go wynurzając. Za każdym razem wlewek powiększa się o dodatkowy kryształ powstający z warstw krzemu. Nazwa „monokrystaliczny” wskazuje, że wafel jest wykonany z monokrystalicznego krzemu. W waflach monokrystalicznych elektrony generujące prąd mają więcej przestrzeni, dzięki czemu monokrystaliczne moduły fotowoltaiczne są bardziej wydajne

PERC:
Moduły monokrystaliczne niemal zawsze określa się jako monokrystaliczne moduły PERC. Skrót PERC odnosi się do „pasywowanego emitera tylny” lub „tylnego ogniwa”. Moduły słoneczne zbudowane z tych ogniw mają dodatkową warstwę z tyłu ogniwa. Ta dodatkowa warstwa umożliwia wychwycenie większej ilości światła słonecznego poprzez odbijanie niezaabsorbowanego światła z powrotem do ogniwa, co zapewnia większą wydajność.

Od wlewki, przez płytkę, do ogniwa:
Te trzy podstawowe etapy przechodzą zarówno moduły mono-, jak i polirystaliczne. Wlewka krzemowa jest krojona na cienkie płytki. Dolna strona płytki jest zadrukowana warstwą aluminium (metodą sitodruku), a górna jest cienkimi, srebrnymi liniami, które przewodzą ładunek elektryczny. Szczegółowy proces produkcji jest bardziej złożony, a niektóre jego aspekty nie zostały uwzględnione w tym krótkim opisie.

Half-cell PV panel close up

Nasza gama monokrystalicznych paneli fotowoltaicznych PERC

Kilka lat temu moduły polikrystaliczne były najpopularniejszym rozwiązaniem i stanowiły zdecydowaną większość instalowanych i sprzedanych modułów fotowoltaicznych. Sprzedawaliśmy zarówno moduły poli-, jak i monokrystaliczne. Z biegiem czasu stale poprawiający się stosunek ceny do wydajności monokrystalicznych modułów fotowoltaicznych spowodował, że zaczęły zastępować one technologię polikrystaliczną. W tej chwili w naszym portfolio znajdują się wyłącznie monokrystaliczne moduły fotowoltaiczne typu half cell, oferujące optymalną wydajność i wartość dla naszych klientów. 

three PV panels